0

IBM prezentovala kvantového konkurenta osobních počítačů

Vidělo: 1298 lidí

Největší světová korporace na výrobu programového zabezpečení IBM prezentovala kompaktní kvantový počítač pod názvem Q System One. Podle slov představitelů společnosti bylo toto zařízení vyvinuto pro vědecké a komerční účely. Oznámil to The Business Insider.

20qubitový kvantový počítač byl předveden na výstavě Consumer Electronics Sho v Las Vegas. Počítač čtvrté generace se nachází v hermetické skříňce krychlového tvaru se stěnou 2,75 metru. Krychle je vyrobena z 1,27 centimetru silného boritokřemičitého skla.

Konstrukce skříňky umožňuje ochranu součástí kvantového počítače před nežádoucími vibracemi, které mohou způsobit chyby. Ve skříňce Q System One jsou také různé řídicí moduly a chladicí systém.

„Spojení všech těchto komponentů do prvního integrovaného kvantového počítače všeobecného určení je příznačným okamžikem pro IBM s ohledem na její dějiny," cituje hlavního operačního ředitele IBM Research Daria Gila list The Financial Times.

Na výstavě nebyl prezentován prototyp, ale jeho zmenšená kopie. Q System One chyběl zadní panel a ochranný kryt, za nímž se vlastně nachází kvantový počítač.

Předpokládá se, že kvantové počítače mohou zpracovávat údaje ve větším objemu a efektivněji než obyčejné počítače. Odborníci jsou přesvědčeni, že tato zařízení se mohou stát revolučními pro mnohá průmyslová odvětví. Mohla by třeba optimalizovat kosmické a vojenské systémy. V investiční sféře by mohla lépe vypočítávat rizikové faktory.

Kvantový počítač se liší od obyčejného tím, že výpočty se dělají nikoli v bitech, ale v qubitech. Až dosud byly ve světě vyvinuty jen experimentální systémy schopné vykonávat pouze jednodušší algoritmy.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.