0

Elon Musk odhalil loď na kolonizaci Měsíce a Marsu a ukázal, jak vypadá zevnitř

Zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk veřejnosti představil prototyp opakovaně použitelné kosmické lodě Starship, která může přepravovat lidi a náklad na Měsíc nebo Mars. Prezentace, která byla vysílána online, probíhala 29. září na vesmírné odpalovací plošině v Texasu.

Podle SpaceX bude loď schopná přepravit až sto lidí a náklad, čímž se stane základem kolonizace Měsíce a Marsu. Společnost také označila svou loď za „nejsilnější raketu v historii“.

Raketa má dva stupně - booster Super Heavy a část, která zahrnuje samotnou Starship. Hmotnost lodi bude 120 tun (Musk doufá, že se ji podaří snížit) a délka bude 50 metrů.

Musk oznámil, že Starship poprvé poletí za 1-2 měsíce. Loď vyletí asi do výšky 20 kilometrů a poté opět přistane. „Zní to bláznivě, ale myslím, že se pokusíme vystoupat na oběžnou dráhu za necelých šest měsíců," dodal šéf SpaceX s tím, že toto datum závisí na úspěchu probíhajících prací na raketě.

Během prezentace šéf SpaceX hovořil také o neobvyklém vzhledu své lodi - rakety jsou vyrobené z lesklé nerezové oceli, jsou pokryté tenkou vrstvou žárovzdorné průhledné keramiky. Podle podnikatele je „zamilovaný“ do oceli: „Každý si myslí, že ocel je těžká. Ne! Ve skutečnosti se jedná o nejlehčí konstrukci. Použití oceli je obecně nejlepším výrobním řešením v celé této věci. Nerezová ocel 301 s velmi nízkou teplotou si zachovává stejnou pevnost jako nejlepší kompozitní materiály nebo hliník.“

„Jakou budoucnost chcete?" zeptal se Musk publika a nabídl, že si lidé mohou vybrat ze dvou možností: zůstat pozemským biologickým druhem, nebo se stát vesmírnými jedinci. Vyjádřil naději, že si lidstvo vybere druhou možnost. Dříve či později by se náklady cesty do vesmíru měly přiblížit ceně letecké dopravy, jak znovu slíbil.

Musk dříve řekl, že SpaceX má v úmyslu do roku 2022 dodat na Mars alespoň dvě nákladní lodě. A společnost tam chce do roku 2024 dodat první kolonialisty. Současně Musk připustil, že je nepravděpodobné, že se budou moci vrátit na Zemi.

Zkoušky Starship Mk1 proběhnou v následujících měsících, ale prozatím se můžete podívat do kosmické lodi. Poprvé uvidíte, jak vypadá její nákladový prostor. Aby se vyrovnala hmotnost motoru vzadu, jsou v horní části nainstalovány sběrné nádrže.

Podle plánů by do roku 2021 měla nová kosmická loď začít transportovat do vesmíru náklady, například satelity.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.